Staff Sections

Main Content

Encampment Staff Information

2018 Summer Encampment Staff Assignments

CAP Grade Last Name First Name Staff Assignment
C/CMSgt Ayala Tommy 35th CTS CCF
C/1st Lt Ayscue Jeb 33d CTS Echo LDR Flt CC
C/CMSgt Bennett Bradford 35th CTS Romeo CG Flt CC
C/Capt Berger Mason 35th CTS CC
C/SSgt Blake Lindsay PAO
C/1st Lt Buckton Ryan 35th CTS Romeo CG Flt CC
C/SMSgt Carbone Joe 35th CTS Tango LDR Flt CCS
C/Lt Col Carnes Casey Stan Eval
C/Capt Coburn Arthur Cadet Deputy Commander - Support
C/Maj Creech Joshua 33d CTS CC
C/Capt DiPasquale Anthony Logistics
C/1st Lt Edwards James Admin
C/2d Lt Elrod Tyler 35th CTS Sierra LDR Flt CCD
C/SSgt Foland Matthew Logistics
C/2d Lt Fryrear John Paul 35th CTS Papa CG Flt CC
C/CMSgt Gandy Josiah 34th CTS Hotel AE Flt CCS
C/TSgt Gott Sage 33d CTS Delta LDR Flt CCS
C/Capt Harwell John 34th CTS XO
C/TSgt Haynes Sarah PAO
C/SMSgt Herman Michael 33d CTS Charlie LDR Flt CCS
C/TSgt Holloway Jacquel 33d CTS Echo LDR Flt CCS
C/2d Lt Huddleston Aidan 34th CTS Golf AE Flt CC
C/CMSgt Jones Sam 34th CTS Foxtrot AE Flt CCS
C/1st Lt Keegan Mia 35th CTS Tango LDR Flt CC
C/2d Lt Kehrer Valerie 33d CTS Charlie LDR Flt CC
C/Capt Kelley Aidan 35th CTS Sierra LDR Flt CC
C/Maj Kirkpatrick Joshua 35th CTS XO
C/CMSgt Mathews Emmanuel Safety
C/CMSgt Miller Jeffrey 34th CTS Hotel AE Flt CC
C/TSgt Patterson Chloe PAO
C/2d Lt Powell Nathan 33d CTS XO
C/CMSgt Privette Luke 35th CTS Papa CG Flt CCS
C/MSgt Purser Ethan Logistics
C/2d Lt Rogers Josiah 33d CTS Delta LDR Flt CC
C/MSgt Ross Isabella 34th CTS Golf AE Flt CCS
C/CMSgt Salcido Julianna 33d CTS CCF
C/1st Lt Siciliano Nick 34th CTS CC
C/1st Lt Vermillion Isaac Logistics OIC
C/Capt Vestal Zoe Cadet Ops Sq CC
C/CMSgt Wells Ashlyn 34th CTS Foxtrot AE Flt CC
C/CMSgt Whitley Brent 34th CTS CCF
C/Maj Williams Nicholas Cadet Deputy Commander - Operations
C/Lt Col Willis Kyra Cadet Commander
C/SSgt Wright Isabella Logistics

CAP Grade Last Name First Name Staff Position
Lt Col Angelovich Edward Safety
Capt Ayscue Roger Chief Training Officer
Capt Bagnell Timothy Transportation/Comm Officer
Lt Col Bailey Christopher Operations Officer
2d Lt Bennett Elmer (Shave) Flight Training Officer - Hotel AE
Capt Crawford Jordan Health Services Officer
C/Col Doty Mason Flight Training Officer - Leadership
2d Lt Endre Heather Flight Training Officer - Aerospace
Capt Fisk-Moody Patricia Director of Logistics
Lt Col Gonzales Shelley Advisor to the Commander
Maj Heller Martin Operations Officer
2d Lt Henningsen Carrie Flight Training Officer - Leadership
1st Lt Huddleston Robert PAO/IT Officer
Capt Kathleen Maxfield Deputy Commander for Support
Maj Kearns Brendan Commander
Maj Lipsey Joel DDR Instructor
Capt Long Ron Logistics
Maj Mathews Steven Chaplain
1st Lt McGregor Jamie Flight Training Officer - Aerospace
Capt Moody Douglas AE Instructor
1st Lt Morton Edwin Flight Training Officer - Color Guard
Maj Nicholas Kathy AE Instructor / Operations
Capt Patterson Randy Flight Training Officer - Leadership
2d Lt Rogers Claiborne Flight Training Officer - Leadership
2d Lt Roig Adam Flight Training Officer - Leadership
Capt Smith Brandon Flight Training Officer - Color Guard
Capt Waters Joshua Chief Training Officer Assistant
1st Lt Williams Roger Director of Communications
Capt Willis Shelly Admin
Maj Willis Michael Commandant of Cadets